FAQ

FAQ - Nejčastější dotazy zákazníků

 1. Nemám tažné zařízení, vyrábíte také jiné nosiče?

  Tažné zařízení je podmínkou, jiné nosiče nevyrábíme.

 2. Jak se nosiče připevňují ? Není někde obrázek ?

  Nosič se nasadí zezadu na kouli tažného zařízení a je třeba velmi dobře dotáhnout shora upínací šroub přibaleným klíčem vel. 30. Video-dokumentace montáže je k dispozici na našich webových stránkách.

 3. Jak je to s SPZ na nosič kol?

  V současné době existují dvě legální možnosti:

  1. Demontáž zadní SPZ z auta a její upevnění na nosič kol.

  2. Vyřídit si 3. SPZ (povoleno od 1.1.2016) na příslušném dopravním odboru. K tomu je třeba vzít oba technické průkazy (malý i velký) a částku 600,- Kč. Vyřízení třetí SPZ trvá obvykle 14 dnů.

  Upozorňujeme, že je velmi pravděpodobné, že za jízdy s plastovými značkami (vyrobenými v reklamních studiích….) budou příslušnící Policie vybírat pokuty (od 2 000,- Kč - 5 000,- Kč).

 4. Jak nosiče posíláte, dají se koupit i někde u vás v Hošticích ?

  Nosiče posíláme na dobírku zásilkovou službou zpravidla do 24 hod. Ve firemní prodejně si můžete nosič samozřejmě také koupit. Je ovšem vhodné nejdříve nás kontaktovat telefonicky a domluvit se na termín. Pracovní doba je Po-Pá od 7.00 do 14.00 hod. V případě potřeby odzkoušení nosiče na Váš vůz je nutné přijet do 13.00.

 5. Prosím Vás, kde najdu Vaši firmu ve Velkých Hošticích ?

  Firma se nachází hned za 1. objektem po pravé straně směrem od Opavy v areálu bývalého statku. Orientačním bodem může být Řeznictví-uzenářství Latoň, kde je také směrovka s názvem firmy.

 6. Jaké jsou rozměry nosičů ( délka, šířka, výška):

  ALFA plus 2: DxŠxV: 530x1150x740 mm
  ALFA plus 2+1: DxŠxV: 581x1210x740 mm
  ALFA plus 3: DxŠxV: 720x1150x740 mm
  ALFA plus 3+1: DxŠxV: 770x1210x740 mm

 7. Je nosič k tažnému zařízení uzamykatelný ?

  Nosič je uzamykatelný, jak k tažnému zařízení, tak i kola k nosiči na úchytech, to vše s pomocí uzamykatelných matic. Dále je možnost uzamknout také rám s upínacími elementy.

 8. Jsou kola zamykatelná a jak? Vyžaduje montáž nějaké příslušenství?

  Nosič je uzamykatelný stejně jako kola. V balení jsou 3-4 uzamykatelné matice dle typu nosiče (na TZ, na rám s upínacími elementy, na 3., příp. 4. kolo). Veškeré příslušenství je součástí balení.

 9. Kde je možné vaše nosiče vidět ?

  V naší firemní prodejně ve Velkých Hošticích u Opavy nebo u prodejců v téměř všech krajích (viz mapka v oddílu Prodejci)

 10. Jak se provádí sklopení (točením šroubem? klopením na kloubu?)

  Sklopení nosiče se provádí pomocí zatáhnutím táhla sklopného mechanismu.

 11. Pomáhá nějaký element zvedat koly zatížený nosič ze sklopené polohy zpět nahoru? (např. pružina, vzduchový teleskop)

  Žádný podobný element nosiče nemají.

 12. Má nosič tzv. evropskou homologaci? Jejím rozlišovacím znakem je "e", což by znamenalo, že může být používán ve všech zemích EU ?

  Nemají, ovšem pokud jedete do zahraničí s českou SPZ, pak není důvod k obavám.

 13. Píšete, že nosič má homologaci pro ČR, věřím, že poskytnete kopii atestu - schválení - Policie je někdy náladová.

  Dle certifikace nic podobného nepotřebujete, policii stačí číslo atestu, které je uvedeno na těle nosiče. Nicméně ze zkušenosti jsme přistoupili k opatření přikládat k záručním listům kopii certifikátu.

 14. Je možné na držák pro 3 kola případně připevnit adaptér pro 4 kolo?

  Na nosič lze samozřejmě připevnit i adaptér pro 4. kolo. Stále je ale nutné mít na paměti max. svislé zatížení nosiče v porovnání se součtem hmotností kol a max. hmotnosti nosiče.

 15. Jakou dobu předem je nutné objednat?

  Nosiče posíláme zpravidla na dobírku do 24 hod. od objednání přepravní službou. Jen zřídka může dojít k vyprodání skladu a k prodloužení dod. lhůty.

 16. Existuje nosič na jízdní kola na 5 kol (2 dospělé a 3 dětské)? Zatím se mi nepodařilo takový nosič najít.

  Bohužel o takovém nosiči nevíme.

 17. Jaké bezpečnostní limity (normy) splňují vaše nosiče kol?

  Naše nosiče mají certifikaci Ministerstva dopravy, evropský certifikát i crash test v automobilce.

 18. Musí se nosič kol přihlásit na DI?

  Nosič na inspektorátu nahlašovat nemusíte. Na těle nosiče je štítek s uvedeným číslem atestu, nic jiného pro policejní kontrolu dle zákona nepotřebujete.

 19. Mám dotaz jak nosič drží na karoserii?? není mi jasné když se připojí na kouli, tak musí ještě někde držet, ne??

  Máte pravdu, je těžké uvěřit, že nosič drží jen na kouli tažného zařízení, ovšem další upínací elementy jsou opravdu zbytečné. Nosič se nasadí zezadu na kouli tažného zařízení, přičemž je třeba velmi pevně dotáhnout shora upínací šroub přibaleným klíčem vel. 30. Výpalek upínací hlavy je konstruován tak, aby obejmul kouli TZ za všech stran a shora ji fixuje šroub dotáhnutý na plošku koule TZ.

 20. Mám osobní automobil Ford Escort hatchback (5.dveře), závěsné zařízení (kouli) a potřeboval bych vozit čtyři jízdní kola o celkové hmotnosti cca 50kg (4 x 12,5 kg). Dvě z nich jsou s klasickým (pánským) vodorovným rámem, jedno s šikmým (dámským) rámem a jedno prozatím menší s malým vodorovným rámem. Poraďte mi prosím, který z Vámi prodávaných nosičů by byl pro mne nejvhodnější, za jakou cenu a jak je možné, kromě přímého prodeje na místě, Váš výrobek obdržet.

  Na Váš vůz se hodí jak typ ALFA plus 3+1. Doporučujeme si jen v technickém průkaze zkontrolovat svislé zatížení tažného zařízení a porovnat jej se součtem hmotnosti nosiče a max. hmotnosti nákladu. Upínací elementy na rámu nosiče umožňují variabilní uchycení jak vodorovného, tak svislého rámu kola pomocí, je možné s nimi po rámu posouvat.

 21. Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se na vašem zadním nosiči kol 3+1dají převážet také dětská kola (vel. rámu 16 -20).

  Pokud je rozteč nábojů kol do 120 cm, pak by neměl být problém s uchycením.

 22. Prosím o doporučení nosiče na 3 kola na vůz VW Bora.

  Vzhledem k tomu, že vlastníte sedan, není absolutně žádný problém použít nosič Alfa 3. Přístup do kufru je možný se sklopeným nosičem bez omezení.

 23. Zvažuji zakoupit Váš nosič kol pro typ vozidla Citroen Berlingo. Můžete mi potvrdit, že sklopná funkce pro nosič 3kol je dostačující pro otevření zadních dveří?

  Pokud máte zadní dveře otevíratelné nahoru, pak bohužel nemáme nosič, který by po sklopení umožňoval přístup do kufru. Jedná se opravdu o příliš dlouhé kolmé dveře a rádius sklopení je omezený. U dveří otevíratelných do stran je možné použít nosič ALFA plus 3 prodloužený (o 5 cm), který by mohl umožnit alespoň částečný přístup. Ovšem je třeba zkrátit na nosiči upínací šroub o 1 cm a odšroubovat uzamykatelnou matici. Vždy také záleží na výšce TZ.

 24. Na automobil Škoda Fabia Combi r. výroby 2008 si chci nechat namontovat tažné zařízení, které by zároveň bylo vhodné pro namontování Vašeho nosiče na 4 kola např.ALFA 3+1. Chtěl bych se zeptat zda je vhodnější pro tento účel tažné zařízení pevné nebo odnímatelné, příp. zda příslušné předpisy a normy obě dvě tažná zařízení připouštějí. Dávám přednost odnímatelnému tažnému zařízení.

  Naše nosiče jsou použitelné jak na odnímatelná TZ (bajonety), tak na pevná TZ. Normy obě tažná zařízení povolují. Nicméně odnímatelné TZ je i 3x dražší než pevné. Pro 4 kola už by ale mělo mít TZ nosnost min. 75 kg.

 25. Pokud si objednám nosič kol přes vaše stránky kolik zaplatím za dopravu?

  Dopravné pro naše konečné zákazníky je zdarma.

 26. Jaký nosič z Vaší nabídky by byl pro mě nejvhodnější? Ještě drobnost – mělo by jít o nosič, který bych zvládla upevnit sama (bez pomoci chlapské síly).

  Připevnění na kouli není obtížné a zvládne ho i žena (nosič se pouze nasadí na TZ a dotáhne se klíčem šroub). Můžete se podívat na video na našich www. stránkách, kde najdete i cenu nosičů. Poštovné a balné si neúčtujeme.

 27. Lze s jistotou říci, že po vyklopení nosiče Alfa 3+1 půjde otevřít kufr u Škoda Octavia combi I?

  Ano, samozřejmě, u vozů Škoda není vůbec žádný problém s přístupem do kufru. Omezení se týká jen automobilů s dlouhými kolmými dveřmi.

 28. Půjde na nosič ALFA připevnit dětské kolo, které má nižší rám než u dospělého kola?

  Dětské kolo a jeho nižší rám není na závadu. Upínacím elementem na rámu nosiče lze totiž posouvat tak, aby bylo možné uchytit rám kola za jakoukoliv trubku rámu kola, tzn. za vodorovnou i svislou.